Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2014

Aby czasowo nie wyłączać odnawialnych źródeł energii...

Magazyn energii

W tych krajach, w których rozwija się intensywnie wytwórczość energii elektrycznej z energii wiatru oraz słońca, nasilają się problemy z jej magazy-nowaniem. W następstwie występujących zaburzeń dochodzi - szczególnie na terenie RFN - do coraz częstszych wyłączeń w ruchu elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaicznych. Problem rozbudowy instalacji magazynowania energii elektrycznej można złagodzić przez rozbudowę krajowej sieci jej przesyłu, ale są to bardzo kosztowne inwestycje.

Zagadnieniom magazynowania energii elektrycznej poświęcono dwie międzynarodowe konferencje: pierwszą „Energy Storage" w Dusseldorfie w dniach 13-14.03.2012, drugą „Fachforum Energiespeicher" w Kolonii, w okresie 
19-20.03.2012 (K.Garus, Sonne Wind & Warme, 34,6,2012). Podczas tych obrad stwierdzono, że konieczne jest opracowanie nowych, wysokosprawnych procesów magazynowania omawianego nośnika energii, nad którymi w Niemczech prowadzi się intensywne, kosztowne działania badawczo-rozwojowe.

Podczas obrad obu, wyżej wymienionych konferencji stwierdzono, że wielkość koniecznych do wybudowania magazynów energii elektrycznej winna wynosić 200% zainstalowanych mocy elektrowni wiatrowych oraz 350% instalacji fotowoltaicznych.

Najefektowniejszymi magazynami energii elektrycznej są elektrownie szczytowo-pompowe, lecz w Niemczech oraz w Polsce występuje niedobór koniecznych konfiguracji terenowych. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 3 i 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: