Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2015

„Baltic Ring” między Litwą, Polską i Szwecją

LitPol Link połączy Olitę na Litwie z Ełkiem, zaś NordBalt - szwedzkie Nybro z litewską Kłajpedą. Te dwa połączenia zwiększą o 1200 MW zdolności przesyłowe w regionie. Oznacza to, że po raz pierwszy rynki energetyczne w krajach bałtyckich będą połączone ze szwedzką i polską siecią elektroenergetyczną. Przed realizacją tych projektów region Morza Bałtyckiego był podłączony do unijnego rynku energii elektrycznej za pomocą zaledwie dwóch połączeń - Estlink 1 i 2, które przebiegają między Finlandią i Estonią.

- W prawdziwej unii energetycznej nie ma miejsca dla wysp energetycznych a energia elektryczna musi być w stanie swobodnie przepływać przez granice. Dziś stawiamy znaczący krok w kierunku większego bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców energii elektrycznej w regionie oraz zwiększania konkurencji na rynku energii elektrycznej - powiedział Miguel Arias Cañete, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej.

W otwarciu wziął również udział polski minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Nowe połączenia znacznie zwiększą poziom połączeń wzajemnych w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich - Estonii, Łotwie i Litwie, które są uznawane za jeden podmiot, jeśli chodzi o ich integrację na unijnym rynku energii elektrycznej. Przed powstaniem LitPol Link i NordBalt, zarówno Polska jak i kraje bałtyckie nie osiągały minimalnego celu UE 10 proc. połączeń wzajemnych.

- Te dwa nowe połączenia elektroenergetyczne stanowią ważny krok w integracji krajów bałtyckich i Polski z resztą europejskiego rynku energii elektrycznej. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 2 plus 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: