Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2014

Bałtowie liberalizują rynek gazu

Czwartego kwietnia br. rozpoczął się na Łotwie proces liberalizacji rynku gazu. Potrwa do kwietnia 2017 r. Łotewski parlament, po kilki latach debat, uchwalił 5 marca br. poprawki do ustawy prawo energetyczne, zakładającą stopniowe otwieranie rynku gazu. Celem zmian jest transpozycja trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej do prawa łotewskiego w celu zapewnienia liberalizacji rynku gazu ziemnego, zachęcenia importerów do szukania alternatywnych dostaw i doprowadzenie do „konkurencji na rynku.

Jednym z pierwszych zadań jest zapewnienie dostępu stron trzecich do systemu zaopatrzenia w gaz ziemny Łotwy. Następnie, do 1 stycznia 2015 roku, „Latvijas gāze"(Łotewski gaz) będzie podzielona na kilka podmiotów gospodarczych. Chociaż ostatni element planu, czyli odłączenie systemu przesyłowego od spółki ma być dokonane do 3 kwietnia 2017 r., to rozdzielenie systemu księgowego firmy rozpocznie się jeszcze w tym roku, a system przesyłu ma być udostępniony osobom trzecim w kwietniu bieżącego roku.

Liberalizacja - zgodnie z zapisami nowej ustawy - może nastąpić wcześniej, jeżeli spełniony zostanie co najmniej jeden z warunków: łotewska infrastruktura gazowa zostanie podłączona do infrastruktury któregoś z państw unijnych poza Estonią, Litwą i Finlandią, udział najważniejszego operatora w łotewskim rynku gazu spadnie przynajmniej do 75 proc.

Jeżeli żaden z nich nie zostanie spełniony, liberalizacja zakończy się najpóźniej do 3 kwietnia 2017 r.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 5 i 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: