Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2018

Będzie kolejna ukraińsko - rosyjska wojna o gaz?

Gazprom rozpoczął przygotowania do trzeciej "wojny gazowej" z Ukrainą - ogłosiły rosyjskie media po tym, jak rosyjski gigant gazowy zażądał 23 stycznia 2013 roku od koncernu energetycznego „Naftogaz Ukraina" 7 mld dolarów za nie odebrany w 2012 roku gaz. Biorąc pod uwagę, że w 2013 roku, zadłużona na ponad 64 mld USD Ukraina, musi spłacić 9 miliardów dolarów długu zagranicznego, dodatkowe wydatki mogą być ponad możliwości budżetu państwa, który ciągle dofinansowuje tonący w długach państwowy Naftogaz. Strona ukraińska powiada zresztą, że przepłaca za rosyjski surowiec 5 - 6 mld dolarów rocznie i zamierza skierować sprawę do międzynarodowego arbitrażu. Informacja o roszczeniach Gazpromu zbiegła się w czasie z aktywnymi działaniami w zakresie zmniejszenia zależności Ukrainy od rosyjskiego gazu. 

"Jest takie wezwanie" - potwierdziła rzeczniczka Naftogazu - Elena Yurieva, dodając, że koncern zapłacił za 24,9 miliardów metrów sześciennych gazu, odebranego w zeszłym roku. Yurieva powiedziała także, że „Naftogaz Ukraina" uznał, że ​​już spełnił wszystkie swoje zobowiązania finansowe wobec Gazpromu za rok 2012.

"Zapłaciliśmy na czas za cały gaz ziemny dostarczany nam przez Gazprom" - powiedziała ukraińskiej agencji UNIAN. Natomiast w kręgach rządowych Ukrainy zakłada się prawdopodobny długi proces sądowy, a Naftogaz - zdaniem ekspertów - nie stoi na straconej pozycji. „Jeśli Ukraina odwoła się do Międzynarodowego Arbitrażu, istnieje szansa, że ​​Gazprom przegra, jak to było w przypadku niemieckiego RWE - uważa analityk rosyjskiej firmy "IFD Kapital" - Vitaly Kryukov. Natomiast inny ekspert, Władimir Saprykin, komentując możliwość sporu, powiedział, że Ukraina ma silną pozycję. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 6 plus 4.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: