Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2020

Biomasa jako źródło energii odnawialnej w Unii Europejskiej i w Polsce – zagadnienia ekonomiczno-prawne

Biomasa to każda materia organiczna: drewno, rośliny, wodorosty, odpady zwierzęce: wszystko to może być wykorzystywane jako źródło energii. Jest ona prawdopodobnie naszym najstarszym źródłem energii po słońcu. Biomasa należy do odnawialnych źródeł energii, ponieważ jej dostawy nie są ograniczone. Ludzie zawsze będą uprawiać rośliny, hodować zwierzęta, a odpady zawsze będą istnieć. Z tego względu bardzo istotne jest ujęcie w ramy prawne stosowania biomasy jako jednego ze źródeł OZE.

Rozwój przemysłu podniósł poziom życia społeczeństwa, ale spowodował też wzrost zanieczyszczeń środowiska. Obecnie wykorzystywana jest energia z produkcji paliw kopalnych generujących olbrzymie ilości zanieczyszczeń, pyłów. W Polsce biomasa posiada największy udział w wytwarzaniu energii ze względu na dostępność surowców. Najczęściej jest to słoma i drewno. Spalanie to najprostszy sposób pozyskania energii.

Przyroda zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy do życia - od powietrza, którym oddychamy, po wodę pitną i wszystkie zasoby, jakie wykorzystujemy do produkcji oraz do zasilania naszych domów, samochodów i fabryk. Przez ostatnich 50 lat gwałtowny wzrost populacji na całym świecie doprowadził do ogromnego zwiększenia zapotrzebowania na grunty rolne, energię i wodę. W efekcie zużywamy obecne zasoby Ziemi szybciej, niż przyroda jest je w stanie odnawiać. Generujemy również więcej odpadów, niż nasza planeta może przyjąć.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: