Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2014

Budują największy lodołamacz atomowy

„Rosatom" ogłosił przetarg na budowę dwóch pierwszych, seryjnych lodołamaczy atomowych LK-60 projektu 22220 - największych i najpotężniejszych lodołamaczy na świecie. Wstępna cena kontraktu państwowego wynosi 77,49 mld rubli.

Budowa lodołamaczy atomowych rozpoczyna się w Stoczni Bałtyckiej w Petersburgu. Do projektu już przystępuje firma „Bałtijskij Zawod-Sudostrojenije".

Pierwszy lodołamacz „Arktyka" o długości 173,3 metra i szerokości 34 metry, będzie mógł łamać lód o grubości prawie 3 metrów. Zostanie on wyposażony w napęd energetyczny składający się z dwóch reaktorów, zasilanie parą zapewni reaktor nowej generacji RITM-200 o mocy 175 MW, który został specjalnie opracowany dla tego statku. Wodowanie statku jest zaplanowane na listopad 2015 roku, przekazanie odbiorcy - na koniec 2017 roku.

Uroczysta ceremonia położenia stępki tego potężnego wielofunkcyjnego statku odbyła się w Stoczni Bałtyckiej. W akcji uczestniczyli przywódcy rządu Rosji i administracji Petersburga, kierownictwa spółki „Atomflot", przedsiębiorstw, biur konstruktorskich, branżowych placówek naukowo-badawczych, firm podwykonawczych.

„Bardzo liczę na to, że Stocznia Bałtycka spełni swoje obietnice i przekaże lodołamacz w użytkowanie w grudniu 2017 roku - powiedział Wiaczesław Ruksza, dyrektor naczelny przedsiębiorstwa „Atomflot" Z takim lodołamaczem będziemy myśleć o całorocznej nawigacji na całym terytorium Północnego Szlaku Morskiego".

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 2 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: