Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2014

Bułgaria chce ominąć Ukrainę

Pomni niedobrych doświadczeń z kolejnych „wojen" gazowych Ukrainy z Rosją, Bułgarzy postanowili zwrócić się ku Turcji. Bułgaria - ze względu na sytuację na Krymie - ma zamiar podpisać umowę z Turcją w sprawie budowy gazociągu, by otrzymywać gaz z pominięciem Ukrainy.

Należy zauważyć, że Bułgaria otrzymuje obecnie 90% gazu z Rosji i obawia się, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie mogą zakłócać przepływ gazu przez ukraiński system transportu gazu. Bułgarskie władze oświadczyły 11 marca br., że planują połączyć kraj z głównym rurociągiem tureckim ( IHP) w celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Według strony bułgarskiej, grupa ekspertów z Ministerstwa Gospodarki i Energetyki wkrótce będzie negocjować budowę połączenia między oboma krajami. Planowany interkonektor między Bułgarią a Turcją ma mieć długość około 114 km długości, a jego budowa powinna zostać zakończona w ciągu 2 lat. Wstępne porozumienie zostało osiągnięte już w styczniu 2014.Teraz rozmowy ulegają przyśpieszeniu. Przez Bułgarię miał biec unijny Nabucco, ale, jak wiadomo, umarł nim się na dobre narodził. Bułgarzy szukają zatem alternatywy. Nowy gazociąg ma umożliwić Bułgarii uzyskanie gazu nie tylko z Turcji, ale także z Azerbejdżanem i Turkmenistanu.

Grecko - bułgarski interkonektor

Już w styczniu 2014 roku spółki Trans Adriatic Pipeline AG (TAP-AG) oraz Interconnector Greece-Bulgaria (ICGB -będąca własnością państwowych firm gazowych Bułgarii i Grecji) też porozumiały się w sprawie budowy interkonektora (IGB) między Gazociągiem Transadriatyckim (TAP) a Bułgarią. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 3 plus 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: