Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2013

Chcemy namówić klientów, aby zamawiali kotły w typowych wielkościach ... A nie szyte na miarę

Z Jerzym Mieczysławem Łaskawcem, prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Fabryki Kotłów SEFAKO SA w Sędziszowie rozmawia Jacek Balcewicz

 
- Przez wiele lat związany Pan był z Elektrownią w Turowie przechodząc tam przez wszystkie kluczowe stanowiska. Na ile doświadczenia użytkownika kotłów są przydatne dzisiaj, gdy jest Pan ich producentem?

- 40 lat temu - w 1973 roku - obroniłem na Wydziale Mechaniczno–Energetycznym Politechniki Wrocławskiej pracę dyplomową związaną z „przewidywaniem naprężeń w grubościennych elementach walczaka kotła OP- 650b w jego różnych stanach rozruchowych”. To doświadczenie i jeszcze inne związane z obliczaniem cieplnym kotłów, których wiele wykonywaliśmy na pracach przejściowych właściwie (oprócz wykorzystywanych narzędzi: dawniej suwak logarytmiczny - teraz jeden z programów informatycznych), co do swej istoty nie różnią się zbytnio z tym, co projektanci robią teraz. Oczywiście lata doświadczeń przyniosły wzrost precyzji w doborze wielkości powierzchni wymiany ciepła. Odkryto nowe materiały, baza zastosowanych rozwiązań jest tak wielka, że wykorzystując narzędzia informatyczne można teraz popełniać znacznie mniej błędów. Choć i takie się zdarzają, jak choćby ze słynną już stalą T-24. Jaki stąd wniosek: rzetelność - i przedtem i teraz – jest w cenie u inżyniera. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 7 i 2.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: