Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2017

Coraz więcej energii z OZE na świecie

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ogłosiła pod koniec października 2016 roku raport, z którego wynika, że w 2015 roku, po raz pierwszy w historii globu, na świecie zainwestowano więcej w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych niż kopalnych.

Według agencji, ponad połowa nowych mocy energetycznych, wprowadzonych na rynek w 2015 roku, pochodzi ze źródeł odnawianych. Łącznie te źródła - w szczególności energia słoneczna i wiatrowa - wzbogaciły się o 153 GWh, to jest o 15% więcej niż w 2014 roku. Jednocześnie, jak zauważyło IEA, wiatr, energia słoneczna, energia wodna obecnie dają około dwóch trzecich łącznej ilości energii ze źródeł odnawialnych.

Około 500 tysięcy paneli słonecznych instalowano każdego dnia na świecie w 2015 roku, co doprowadziło do rekordowego wzrostu "zielonych" źródeł energii. „Obserwujemy transformację na globalnym rynku energii elektrycznej, gdzie głównymi nowymi źródłami są odnawialne." - mówi Fatih Birol, dyrektor generalny IEA.

Część tego wzrostu jest wynikiem spadku ceny paneli słonecznych i turbin wiatrowych na lądzie, co -według Birola - było "nie do pomyślenia" zaledwie pięć lat temu. Według raportu IEA, średni koszt nowych turbin wiatrowych lądowych zmniejszył się o 30% w latach 2010 - 2015, zaś koszt nowych paneli słonecznych spadł jeszcze bardziej: o prawie dwie trzecie.

Zdaniem ekspertówagencji, koszty spadną w ciągu najbliższych pięciu lat średnio o 15% dla elektrowni wiatrowych i o jedną czwartą dla paneli słonecznych.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: