Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 09/2015

Czyj prąd popłynie polsko-litewskim „mostem”?

Dobiega końca budowa linii energetycznej wysokiego napięcia z Ełku do litewskiego Alytus.

Konstrukcja dwutorowej linii naziemnej 400 kV po polskiej stronie, biegnącej od rozdzielni Ełk Bis do granicy polsko-litewskiej, ma zostać ukończona w październiku 2015. Podobna linia energetyczna na odcinku 51 km od rozdzielni Alytus na Litwie do granicy litewsko-polskiej zostanie ukończona już w lipcu 2015. Pozostaje tylko otwarte pytanie, czyj prąd popłynie tą nową linią? Wiele wskazuje na to, że nie będzie to ani litewska, ani tym bardziej polska energia elektryczna.

Projekt połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa LitPol Link znajduje się na liście PCI (projektów wspólnego zainteresowania) Unii Europejskiej. Międzynarodowym koordynatorem prac przygotowawczych i budowlanych dla wdrożenia połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa jest spółka LitPol Link założona w 2008 roku, a jej właścicielami są Litgrid i PSE, operatorzy elektroenergetycznych systemów przesyłowych na Litwie i w Polsce.

„Most" energetyczny Polska-Litwa to projekt składający się z 11 zadań po stronie polskiej zlokalizowanych w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim oraz kilku po stronie litewskiej. Budowane są zarówno nowe linie, jak i stacje elektroenergetyczne. Koszt inwestycji po stronie polskiej wynosi 430 mln euro, a po stronie litewskiej - 150 mln euro, z czego 40 proc. to finansowanie unijne.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 8 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: