Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2014

Dlaczego Rosja bierze Krym?

Oficjalnie Rosjanie zareagowali na nową sytuację polityczną na Ukrainie w obronie mniejszości rosyjskiej, gdzie stanowi ona większość. Jednak, jak twierdzą brytyjscy dziennikarze Martin Nunn i Martin Foley, którzy utworzyli firmę PR w Kijowie, stało się tak za sprawą gazu i ropy.

Jako, że nie udało się (chyba) zatrzymać Ukrainy zmierzającej ku integracji z Unią Europejska, Moskwa postanowiła wziąć to, co najlepsze - ogromne zasoby gazu i ropy znajdujące się na dnie Morza Czarnego. Zdaniem dziennikarzy, plan opracowano, na wszelki wypadek, już przed sześcioma laty.

„Zastanawiają się wszyscy - piszą Martin Nunn i Martin Foley- po co Putinowi tak ogromne koszty. Jego agresja spowodowała spadek rosyjskiego rubla, zmuszając jego bank centralny do wydania kolejnych 12 mld USD na podtrzymanie waluty. Całkowity koszt jego krymskiej przygody może skończyć się wydaniem jeszcze ponad 70 miliardów dolarów, a nawet o wiele więcej, jeśli Zachód nałoży surowe sankcje ekonomiczne. Putin przygotowywał się do operacji sześć lat. Powodem interwencji jest gospodarka, a dokładnie rzecz biorąc ogromne złoża ropy i gazu pod dnem Morza CzarnegoMoże 70 lub nawet 100 miliardów dolarów jest niewielką ceną w stosunku do przewidywanych korzyści. Istnieją oznaki, że Morze Czarne zawiera wiele bogactw. Firmy energetyczne, takie jak ExxonMobil, Chevron, Shell, Repsol i PetroChina zaczęły interesować się tym regionem i już znalazły ciekawe rezerwy węglowodorów w rosyjskiej strefie Morza Czarnego oraz w strefach rumuńskich.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 7 plus 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: