Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 04/2015

Dodatkowa tona na akumulatory

Unia liberalizuje gabaryty i ciężary, ale nie zezwala na zwiększenie ładowności.

Pionierzy napędów gazowych ćwierć wieku temu musieli sobie radzić sami z problemem ponadnormatywnej wagi jaką niosły ze sobą stalowe butle mieszczące sprężony gaz. I stal zastąpiono równie wytrzymałym, a znacznie lepszym i przede wszystkim lżejszym materiałem kompozytowym.

Butle wykonane z tworzywa sztucznego stały się na tyle lekkie, że dzisiaj standardem jest to, że umieszczane są na dachach autobusów stanowiąc swoisty system rozpoznawczy napędu gazowego. Entuzjaści napędów elektrycznych i hybrydowych mają łatwiej, właśnie od Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej otrzymali dodatkową tonę w maksymalnej wadze pojazdów, właśnie na akumulatory i inne urządzenia oszczędzające energię. To efekt uchwalonej nowelizacji dyrektywy Rady 96/53/WE. To powinno przyczynić się do upowszechnienia napędów elektrycznych i hybrydowych, ale też zapewne nieco wyhamuje prace nad zmniejszeniem masy i gabarytów samych akumulatorów. Czy to oznacza, że na krajowe ale także i międzynarodowe trasy wyruszą od razu elektryczne i hybrydowe ciężarówki? Najbardziej prawdopodobne są pojazdy hybrydowe z opcją szybkiego doładowywania typu plug in. Dodatkowa tona dotyczy nie tylko napędów elektrycznych czy hybrydowych ale pozostałych napędów alternatywnych, które zostały specjalnie zdefiniowane.

Wreszcie definicja paliw alternatywnych

A więc paliwa alternatywne oznaczają paliwa lub źródła energii, które służą przynajmniej częściowo, jako substytut dla pochodzących z surowej ropy naftowej źródeł energii w transporcie i które mogą potencjalnie przyczynić się do dekarbonizacji transportu i poprawy ekologiczności całego sektora. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 2 i 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: