Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2013

"Dogrzewanie" sieci ciepłowniczych

W Europie wykorzystuje się już od trzydziestu lat ciepło z baterii słonecznych do wspomagania nim miejskich sieci ciepłowniczych. Wiąże się to często z instalowaniem ogromnych zbiorników buforowych, najczęściej o pojemnościach w granicach 4.000-6.000 metrów sześciennych. Tą drogą ogranicza się zużycie nieodnawialnych nośników energii w lokalnych ciepłowniach, co owocuje nie tylko efektami w ochronie środowiska, ale również znacznym obniżeniem kosztów ogrzewania domów.

W tym obszarze energetycznym na terenie Europy największe osiągnięcia miały kraje skandynawskie oraz Holandia. Jednak obecnie - dzięki silnie rosnącym cenom gazu ziemnego i ropy - czołową pozycję w rozbudowie sieci ciepłowniczych, wspomaganych bateriami słonecznymi zajmuje Dania, co ilustruje rys.  1 (O. Klempert; Sonne Wind & Wärme). Do roku 2009 zainstalowano w tym kraju 80.000 metrów kwadratowych baterii słonecznych, kooperujących z sieciami ciepłowniczymi, montując je tak na dachach budynków, jak i na ziemi, (patrz rys. 2).

W 2010 roku zainstalowano w tym kraju w miejscowościach Ringkøbing oraz Jægerspirs 25.000 metrów kwadratowych baterii słonecznych, sprzężonych z sieciami ciepłowniczymi, dzięki którym zmniejszono znacznie przepał nieodnawialnych nośników energii w lokalnych ciepłowniach lub elektrociepłowniach.

Koszty ogrzewania domów przez sieci grzewcze wspomagane bateriami słonecznymi kształtują się w Danii na poziomie 3,5 eurocenta za kilowatogodzinę (kWh) i są znacznie niższe od zasilanych wyłącznie przez kotłownie opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 6 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: