Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2015

Dostawy gazu ziemnego do Polski i UE

Zmiana pozycji Polski na rynku gazu

Podejmując tematykę dotyczącą gazu ziemnego w kontekście badań nad problematyką bezpieczeństwa energetycznego Polski, warto zwrócić uwagę na zmiany, które w ostatnich latach w istotny sposób poprawiły pozycję naszego państwa jako odbiorcy tego surowca. Przed dekadą, tj. w 2005 r., krajowa konsumpcja „błękitnego paliwa" sięgała 13,8 mld m3, nieco ponad 4 mld pochodziło z własnego wydobycia, a pozostała część z importu.

Głównym dostawcą, w praktyce monopolizującym zaopatrzenie Polski w ten surowiec, pozostawała Federacja Rosyjska, a precyzyjniej Gazprom. Ze swoich zobowiązań koncern wywiązywał się, wykorzystując dwa podstawowe kanały przesyłowe z terenów Białorusi oraz Ukrainy. Dokonywał tego przez punkty zdawczo-odbiorcze zlokalizowane odpowiednio w Kondratkach, Wysokojem, Tietierowce oraz w Drozdowiczach i Zosinie. Połączenia międzysystemowe z pozostałymi sąsiadami naszego kraju miały marginalne znaczenie i posiadały wymiar bardziej symboliczny niż rzeczywisty. Niewiele zmieniło się pod tym względem do końca dekady.

Obecnie sytuacja przedstawia się znacznie korzystniej. Rozbudowa infrastruktury rurociągowej w pasie nadgranicznym na południu oraz na zachodzie pozwoliła na integrację rodzimej sieci z magistralami naszych unijnych sąsiadów, co jest równoznaczne z wejściem w skład europejskiego systemu gazociągów.

Ponadto dobiegają końca prace nad budową gazoportu w Świnoujściu, który zostanie uruchomiony jeszcze w 2015 r. Oddanie go do użytku będzie oznaczać otwarcie kolejnej drogi zaopatrzenia, którą do naszego kraju trafiać może do 5 mld m3 surowca. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 3 i 6?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: