Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 09/2012

EG na budowie nowego bloku w EC Bielsko-Biała: Sprawność wytwarzania bliska 90 procent i akumulator ciepła

Tytuł projektu jest dość banalny: budowa nowoczesnego bloku ciepłowniczego o mocy 50 MW wyposażonego w kocioł fluidalny w Elektrociepłowni nr 1 w Bielsku Białej.

- W rzeczywistości jest to budowa nowej elektrociepłowni w standardach XXI wieku - zapewnia inż. Grzegorz Matuszczyk, kierownik projektu z ramienia TAURONU Wytwarzanie, inwestora i właściciela nowej inwestycji. Tym trudniejsza, że realizowana na terenie dotychczasowej elektrociepłowni zlokalizowanej praktycznie w samym centrum miasta. Blok ciepłowniczy o osiągalnej mocy elektrycznej 50,8 MWe i mocy cieplnej 106 MWt z akumulatorem ciepła o pojemności użytkowej 20 tys. m sześc. realizowany jest w oparciu o najlepsze obecnie dostępne technologie wytwarzania i będzie osiągał sprawność produkcji energii elektrycznej i ciepła na poziomie aż 89,64 proc. podczas gdy „stara elektrociepłownia" osiągała sprawność dla pracy w kogeneracji ledwie 63 proc. Oznacza to, że współczynnik oszczędności energii chemicznej paliwa dla nowego bloku, tzw. PES będzie na poziomie 26,49 proc. Sprawi to, że produkcja energii elektrycznej w ilości ponad 200 tys. MWh rocznie, przy średniorocznej produkcji ciepła na poziomie 1427 TJ, będzie prowadzona w tzw. wysokosprawnej kogeneracji. Przyniesie to całej grupie TAURON dodatkowe przychody z tzw. czerwonych świadectw pochodzenia.

Blok ciepłowniczy, choć opalany węglem, będzie charakteryzował się niskimi emisjami szkodliwych substancji: pył < 20 mg/Nm3, SO2 < 200 mg/Nm3, NOx < 200 mg/Nm3, zgodnymi z wymogami Dyrektywy IED. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 4 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: