Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2012

Elektrociepłownie na zrębki w seryjnej produkcji

Fińskie przedsiębiorstwo energetyczne MW Power oferuje budowę wraz z sześciomiesięcznym montażem „pod klucz" elektrociepłowni o mocy 5 -7 MW energii elektrycznej oraz 10 - 15 MW ciepła użytkowego lub wariantowo 8 - 9 MWel i 16 - 20 MWciepła. Ich paliwem bywa drewno z różnorakich odpadów, łącznie z leśnymi lub z uprawianych plantacji biomasy. MW Power instaluje już swoje elektrociepłownie w różnych krajach pod ogólną nazwa „Biopower". Te o mocy 5 MW energii elektrycznej pracują około 8.000 godz./rok i przepalają 55.000-60.000 ton/rok drewna o zawilgoceniu do 55 procent, pochodzącego w znacznym stopniu z pielęgnacji drzew przydrożnych oraz parków. Drewno i jego odpady zwozi się samochodami specjalistycznymi z odległości do 100 km i przetwarza na terenie elektrowni na zrębki o długości boku do 10 cm (A. Morhart; Sonne Wind & Wärme, 100,6,2011).

Ich spalanie przeprowadza się na stożkowym ruszcie obrotowym (rys. 1), a schemat procesowy całego bloku energetycznego pokazano na rys. 2. Podwójny podajnik ślimakowy dostarcza zrębki drewna do komory spalania, nad którą został zainstalowany kocioł wodno-parowy. Popiół spod rusztu obrotowego komory spalania bywa odprowadzany hydraulicznie do specjalnego pojemnika, a spaliny - poprzez kocioł wodno-parowy oraz system odzysku ciepła użytkowego (niewidoczny na tym rysunku) oraz filtr elektrostatyczny - odprowadza się przez komin do atmosfery.

Wysokoprężna para wodna z kotła przepływa przez dwie, szeregowo zainstalowane turbiny sprzężone z elektrogeneratorem. Po turbinie II stopnia para wodna przepływa przez układ kondensacyjny, sprzężony z wieżą chłodniczą oraz z odzyskiem ciepła użytkowego, czego nie uwidoczniono na rysunku.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 5 plus 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: