Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 11/2014

Elektrownia na wulkanie

Jesienią 2014 roku, w Kenii, oddano do użytku jedną z większych na świecie elektrowni wulkanicznych. Jej moc to 140 megawatów energii, a kosztowała 126 milionów dolarów, pożyczonych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. Inwestycję zrealizowała państwowa spółka Kenya Electricity Generating Company (Kengen).

Elektrownię wybudowano w Olkarii, czyli na obszarze wulkanicznym. W okolicy funkcjonuje już jedna elektrownia geotermalna o mocy 45 MW. Zbudowano ją jeszcze w latach 70. u podnóża wulkanu Longonot. Nowa elektrownia pozwoli, już od 2015 roku, obniżyć koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przemysłu aż o 50 procent, a zwrot funduszy inwestycyjnych nastąpi w ciągu najbliższych 6-7 lat. Kengen, w 2018 roku, zbuduje, także w wulkanicznym obszarze Olkarii, kolejną elektrownię. Potencjał energetyczny tego obszaru oceniany jest na 560MW.

Do roku 2018 Kenia chce pokrywać, dzięki źródłom geotermalnym, 50 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, a do 2020 r. aż 85 proc. energii ma pochodzić z tych źródeł. Rząd Kenii planuje do 2020 r. podwoić obecną produkcję energii do 2 tys. MW. Niektórzy analitycy są zdania, że do roku 2030 Kenia będzie wstanie wybudować elektrownie geotermalne o łącznej mocy aż 5 tys. MW. Całkowity potencjał Kenii jest oceniany na 7 tys. MW - informuje serwis Cleantechnica.com. Raport Międzynarodowej Agencji Energii przewiduje „znaczne przyspieszenie tempa wdrażania zaawansowanych technologii w nowych krajach", takich jak Kenia.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 8 plus 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: