Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 04/2013

Energia elektryczna

Nowe technologie magazynowania

Intensywny rozwój procesów pozyskiwania energii elektrycznej z promienio-wania słonecznego oraz energii wiatru wymusza rozbudowę zasobników jej magazynowania i to na niespotykaną dotąd skalę. Skoro bowiem te źródła pozyskiwania energii elektrycznej w znacznym stopniu zależą od pogody, to nie ma innego sposobu na zapewnienie jej równomiernej dostawy rozlicznym odbiorcom.

Tymczasem dotychczasowy system magazynowania energii elektrycznej w górskich przepompowniach wody jest nie tylko relatywnie kosztowny, ale w dodatku w wielu krajach - przykładowo na terenie Niemiec, czy Polski - z powodu niedoboru odpowiednich lokalizacji znacznie ograniczony.

W tej sytuacji wiele jednostek badawczych pracuje nad nowymi technologiami magazynowania energii elektrycznej i dziś są już w budowie rozmaite instalacje prototypowe. Jedna z nich to elektroliza wody dla pozyskiwania wodoru, który w relatywnie łatwy sposób można katalitycznie z odpadowym CO2 przetworzyć w biometan, dający się bez problemów wtłaczać do istniejących, krajowych sieci gazu ziemnego. Elektrownie na bazie tego surowca pracują niemal w każdym kraju.

Innym, doskonałym sposobem magazynowania energii elektrycznej okazują się drugiej generacji przepompownie wody. Są one przyjazne przyrodzie, pracując na niezbędnym roślinom i zwierzętom nośniku energii.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 5 i 2?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: