Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 04/2020

Energiewende a problem ubóstwa energetycznego na tle wybranych państw Unii Europejskiej

Decyzja Niemiec o stopniowej rezygnacji z energii jądrowej wpłynęła na politykę nuklearną i zmiany dotyczące rozwoju energii odnawialnych w Europie. Niemcy podjęły tę decyzję po katastrofie reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii 11 marca 2011 roku, do której doszło w wyniku tsunami spowodowanego trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera u wybrzeży Honsiu. Decyzja ta wywołała niedowierzanie, szczególnie że państwo to dąży również do znacznego ograniczenia paliw kopalnych przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłego rozwoju ekonomicznego. Transformacja energetyczna w Niemczech zapoczątkowała zmiany w wielu państwach, a jej istotą jest przejście z paliw kopalnych i energetyki jądrowej na odnawialne źródła energii.

Celem artykułu jest przedstawienie Energiewende w kontekście ubóstwa energetycznego na tle wybranych państw Unii Europejskiej. Ubóstwo energetyczne to stosunkowo nowe, ważne zagadnienie w Polsce, którego istotą jest brak możliwości ogrzania domu po odpowiednich kosztach.

Energiewende to transformacja energetyczna w Niemczech, której istotą są odnawialne źródła energii jako docelowe źródło energii elektrycznej. Transformacja energetyczna jest przejściem do zrównoważonej gospodarki przy pomocy odnawialnych źródeł energii, oszczędzania energii oraz podnoszenia efektowności energetycznej zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.  Transformacja energetyczna dotyczy nie tylko Niemiec, ale także i Francji, Danii czy Szwecji. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 5 i 7?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: