Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2020

Europa. Gaz, słońce i wiatr zamiast węgla

22 lipca 2020 roku think tank Ember opublikował raport o stanie rynku energii elektrycznej w krajach UE w I półroczu 2020 roku, choć w ciągu ostatnich siedmiu lat raport ten ukazał się jedynie ze wskaźnikami rocznymi. Ember spieszył się z informacją, bo Europa przekroczyła kamień milowy - po raz pierwszy w historii udział odnawialnych źródeł energii (OZE, wiatr, słońce, woda i biomasa) w produkcji energii elektrycznej w Europie przekroczył udział paliw kopalnych (węgla i gazu ziemnego). Całkowity udział odnawialnych źródeł energii przez sześć miesięcy 2020 roku wyniósł 40%, a paliw kopalnych - 34%. Pozostałe 26% produkcji pochodziło z elektrowni jądrowych.

To symboliczny moment w przemianie w europejskim sektorze energii elektrycznej. Źródła odnawialne generowały więcej energii elektrycznej niż paliwa kopalne, a te napędzane przez wiatr i słońce zastępują węgiel. To szybki postęp od zaledwie dziewięciu lat temu, kiedy paliwa kopalne wytwarzały dwa razy więcej niż odnawialne źródła energii. Ale zmiana nie jest równa: Polska jest obecnie największym producentem węgla w Europie, a Czechy trzecim co do wielkości produkcji. 

Dla krajów takich jak Polska i Czechy istnieje teraz jasne wyjście, jeśli zdecydują się je przyjąć. Europejska umowa o nowej generacji może pomóc krajom w szybszym przejściu na czystą gospodarkę węglową, wykorzystując wydatki stymulacyjne do natychmiastowego zwiększenia inwestycji w energię wiatrową i słoneczną, a także rozszerzony Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, aby odejść od węgla - mówi Dave Jones, starszy analityk ds. Energii elektrycznej, Ember.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 9 plus 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: