Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2016

Ewolucja barier zaopatrzenia świata w gaz ziemny i ropę naftową

Wobec odkryć nowych akumulacji ropy i gazu, zarówno konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, przestała być dokuczliwa bariera ograniczoności zasobów tych surowców energetycznych w zaopatrzeniu świata. Tylko zasoby gazu łupkowego odsuwają bowiem od świata na 20-30 lat perspektywę wyczerpania się surowców energetycznych. Wspomniana bariera, dotycząca zasobów ropy, wynikała z prognoz pochodzących z lat 70. XX wieku. Wszystkie z nich wskazywały bowiem na przełom wieków jako moment kumulacji wydobycia tego surowca.

Powyższe prognozy, zapowiadające wyczerpywanie się złóż ropy naftowej, stały się impulsem do rozwoju technologii geologicznego rozpoznania oraz metod wierceń. Wpływ nowych technologii na efektywność poszukiwania i wydobycia ropy i gazu trafnie ujął G. Schotman, dyrektor firmy Shell ds. technologii, który stwierdził, iż „dziś potrafimy dostrzec to, czego wcześniej nie byliśmy w stanie zobaczyć i odszukać to, czego dotychczas nie umieliśmy znaleźć".

Technologie wysokowydajnych wierceń pozwalają na lepsze wykorzystanie złóż ropy i gazu. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak przyznał, że dysponujące tymi technologiami zachodnie koncerny energetyczne wydobywają 65-70% zawartości złóż ropy, podczas gdy koncerny rosyjskie, niemające praktyki w wysokowydajnych wierceniach, tylko ok. 37%.

Odkrycia nowych akumulacji ropy i gazu były możliwe dzięki bardzo dużym nakładom inwestycyjnym poniesionym przez koncerny naftowo-gazowe na prowadzenie badań i odwiertów. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 7.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: