Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2014

Fenomen Armenii

W Armenii 90% transportu publicznego i 70% samochodów prywatnych jeździ na CNG. O połowę mniejsze od sąsiedniej Gruzji państwo, znacznie ustępujące jej pod względem liczby mieszkańców, ilości dróg etc. Zużywa jednak według publikowanych w świecie danych statystycznych wielokrotnie więcej produktów naftowych. Ustępują Armenii pod tym względem nawet Estonia, gdzie dochód wypracowany na przeciętnego obywatela jest kilkaset procent wyższy. 

1. Import produktów naftowych i gazu ziemnego - uwarunkowania polityczne

Współcześnie Republika Armenii identyfikowana jest z Kaukazem. Ugruntowane wielowiekową tradycją historyczną uwarunkowania kulturowo-społeczne pozwalają postrzegać to państwo, tak jak i sąsiadującą z nim Republikę Azerbejdżanu, jako część szeroko pojętego Bliskiego Wschodu. Wykładnia ta znajduje swoje zastosowanie w poszukiwaniach badawczych z zakresu bezpieczeństwa energetycznego. W niniejszym przypadku jest ono bowiem w przeważającej mierze determinowane czynnikami pozaekonomicznymi, których natura ma wymiar polityczny i ukształtowana została w procesie dziejowym. Powodem tego stanu rzeczy jest obecny kształt terytorialny państwa ormiańskiego, w którego granicach nie ma żadnych znaczących udokumentowanych złóż surowców energetycznych.

Brak takich zasobów naturalnych czyni z Republiki Armenii całkowicie zależnego od zewnętrznych źródeł zaopatrzenia ich odbiorcę. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 7 i 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: