Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2013

Gaz na 1500 lat

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w czerwcu br, że na dnie Morza Czarnego, u brzegów Ukrainy, znaleziono złoża hydratów gazowych, które, przy obecnej konsumpcji, mogą wystarczyć na ponad 1000 lat. Badania prowadzili tam ukraińscy i niemieccy naukowcy, którzy ocenili, że zasoby wystarczą na potrzeby Ukrainy na 1500 lat. Potwierdził to m.in. S. Gulin z ukraińskiego Instytutu Biologii Mórz Południowych.

"Jak wynika z prac prowadzonych przez Instytut Nauk Geologicznych Ukrainy, na podstawie badań geofizycznych i sejsmicznych, znajdują się tu trzy obszary udowodnionych formacji geologicznych w północnej części Morza Czarnego, o szacunkowych łącznych rezerwach 50-60 bilionów metrów sześciennych gazu" - oznajmił prezydent w komunikacie dla członków parlamentu.

Janukowycz powiedział też, że Ukraina nie ma obecnie technologii do wydobywania metanu z hydratów gazowych, więc będzie rozwijać inne obiecujące technologie produkcji gazu, w tym wydobycie metanu z pokładów węgla kamiennego. Według szacunków ekspertów, w 2015 wydobycie metanu może osiągnąć 8,6 miliardów metrów sześciennych rocznie. Poza tym, zdaniem prezydenta, Ukraina ma duży potencjał w zakresie produkcji gazu łupkowego, który może wynieść od 7 do 22 mld metrów sześciennych rocznie. Przypomnijmy, obecnie Ukraina produkuje około 20 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a zużywa ponad 50 mld metrów sześciennych. Hydratami Ukraińcy zajmą później, gdy pozyskają inwestorów i technologie.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 8 plus 7.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: