Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2012

Gminne potrzeby z własnych źródeł

Na terenie Republiki Federalnej Niemiec są już gminy, jak przykładowo Feldheim, w okręgu Potsdam-Mittelmark, na terenie landu Brandenburgii, które z odnawialnych źródeł pokrywają w pełni własne potrzeby energii elektrycznej oraz ciepła użytkowego i to technikami, które bywają również stosowane na terenie naszego kraju.
Ta problematyka energetyczna jest strategiczną w każdym państwie, a w dodatku bardzo kosztowną. Przykładowo Niemcy w roku 2008 zapłaciły 80 miliardów euro za import: ropy, gazu ziemnego, węgla oraz uranu jako paliwa dla elektrowni jądrowych. Przy zaludnieniu 82 milionów mieszkańców te wydatki wynoszą aż 975 euro/osobę rocznie (A. Mülller; Sonne Wind & Wärme, 30,7,2011).
Gmina Feldheim, licząca 145 mieszkańców, zaspokaja w pełni własne potrzeby energii elektrycznej oraz ciepła użytkowego od października 2010 roku.
W okręgu Potsdam-Mittelmark eksploatuje się już 40 biogazowni, każda o mocy 500 kW, a wzdłuż autostrady zainstalowano 143 elektrownie wiatrowe, o globalnej mocy 250 MW. Do tego dochodzi 6 małych elektrowni wodnych o globalnej mocy 99 kW oraz ponad 800 instalacji fotowoltaicznych o mocy prawie 10 MW. Te instalacje pokrywają w przybliżeniu 50 procent zapotrzebowania na energię elektryczną omawianego okręgu, który w dalszym ciągu rozbudowuje powyższe.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 1 i 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: