Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 04/2023

195 mln EURO na wodór

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru ogłosiło nabór wniosków na projekty w ramach rozwoju technologii wodorowych, które mogą być realizowane przez różne podmioty, począwszy od dużych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) po instytucje publiczne i jednostki badawcze, w zależności od specyfiki tematu. Wnioski można składać do 18 kwietnia 2023 r. W tym roku na rozwój projektów w ramach nowoczesnych technologii wodorowych zostało przeznaczonych 195 mln EURO.

Europejskie Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru, inicjatywa  publiczno-prywatna wspierająca działania w zakresie badań i innowacji (R&I) w dziedzinie technologii wodorowych w Europie, poinformowało, że w tym roku wśród kluczowych priorytetów w Strategicznym Programie Badań i Innowacji znalazło się 26 tematów podzielonych na: 11 działań w zakresie innowacyjnych, 13 działań w zakresie badań naukowych i innowacji oraz 2 działania koordynacyjne i wspierające.

Nabór jest opublikowany i dostępny wyłącznie na portalu EU Funding and Tenders na którym zainteresowane wzięciem udziału podmioty znajdują wszelkie szczegóły i warunki uczestnictwa. Budżet do rozdysponowania to 195 mln euro, a termin składania wniosków upływa 18 kwietnia br.

Komisja Europejska w swoim komunikacie „REPowerEU Plan57" zapowiedziała dodatkową inwestycję w wysokości 200 mln EUR dla Wspólnego Przedsiębiorstwa Czystego Wodoru na podwojenie Dolin Wodorowych w UE do 2025 r.

Oczekuje się, że 60 mln EUR z tego budżetu zostanie uwzględnione w budżecie AWP2023 albo na listach rezerwowych tematów dotyczących dolin wodorowych z naboru 2022-2 lub naboru 2023, albo na inne działania wspierające doliny wodorowe - takie jak opracowywanie projektów lub pomoc techniczna.

W 2023 r. zaproszenie do składania wniosków przyczyni się do realizacji celów Wspólnego Przedsiębiorstwa ds. Czystego Wodoru, jak opisano poniżej:

Produkcja odnawialnego wodoru - 7 tematów - 49 mln €

Wodór będzie integralną częścią Planu REPowerEU. Wyznaczono cel 10 mln ton krajowej produkcji odnawialnego wodoru, aby zastąpić gaz ziemny, węgiel i ropę naftową w trudnych do dekarbonizacji gałęziach przemysłu i sektorach transportu. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 9 i 5?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: