Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2018

Idea „zero waste” inicjatywą oddolną

Europejczycy od wielu lat produkują coraz większe ilości odpadów, a ich dług ekologiczny względem społeczeństwa rośnie. Mitem jest, że żyjemy w świecie o nieskończonych zasobach, a co gorsze, z roku na rok środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone odpadami. W związku z tym, należy zastanowić się nad zmniejszeniem odpadów, oraz zagospodarowaniem już istniejących niepotrzebnych rzeczy. Europejska strategia na rzecz zrównoważonego rozwoju wskazuje na niezbędne zmiany w tym temacie. Warto więc zastanowić się nad społeczeństwem recyklingowym, które będzie uwzględniało redukcję zużycia materiałów i energii w celu przekształcenia go w społeczeństwo o zerowej jakości odpadów - zero waste, co zmniejsza zużycie materiałów i energii, ma wpływ na gospodarkę lokalną i inicjatywy oddolne.

W czerwcu 2017 roku została zainicjowana przez organizacje środowiskowe ze wszystkich państw śródziemnomorskich akcja Break Free From Plastic Movement, aby ocalić kolebkę cywilizacji przed kryzysem związanym z produkcją tworzyw sztucznych. Pierwsze spotkanie odbyło się rok wcześniej i było wezwaniem do zmiany systemowej, by zapobiec zanieczyszczeniom.

W artykule tym przedstawione zostaną definicje zero waste, zasady działania oraz przypadki wdrażania idei na przykładzie miast. 

Idea „zero waste" (pol. zero odpadów) jest filozofią zachęcającą do wprowadzenia zmian w swoim życiu w taki sposób, by wszystkie produkty były ponownie używane. W myśl tej idei, żadne odpady nie są składowane na składowiskach odpadów lub spalane w spalarniach, ewentualnie ich bardzo szczątkowe ilości. Filozofia ta opiera się na zasadzie minimalizmu i ponownego wykorzystania na wzór natury. K. Malik podaje, że zero waste tworzy cykl zamknięty, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 2 i 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: