Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2012

Kolektory trafią na strzechy?

Dyrektywa do Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) od 2015 roku nakłada obowiązek montowania urządzeń wykorzystujących odnawialne zasoby energii

w każdym budynku - zarówno nowo budowanym, jak i użytkowanym obecnie. Projekt Ustawy jest dalej poddawany dyskusji a udział energii odnawialnej w stosunku do zapotrzebowania na energię w Polsce nie jest jeszcze wiadomy. Zakłada się, że w głównej mierze będą wykorzystywane kolektory słoneczne,
w szczególności rurowo-próżniowe, cieszące się coraz większą popularnością
w naszym kraju z racji możliwości pozyskania 45% dofinansowania na tego typu zestawy solarne. 

Taki zapis w ustawie z pewnością zachęci do budowy energooszczędnych domów, spowoduje też podniesienie wartości nieruchomości oraz wielkoobszarowe ograniczenie zużycia tradycyjnie stosowanych paliw kopalnych (gazu, prądu i węgla). Przyczyni się to do znacznej redukcji zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem węgla.

Prezes Instytutu Energii Odnawialnej - Grzegorz Wiśniewski, widzi w tej dyrektywne szansę głównie dla rozwoju rynku kolektorów słonecznych. Dlaczego? Ponieważ są one najtańsze, wśród dostępnych rozwiązań wykorzystujących alternatywne źródła energii. Najtańsze i najbardziej wygodne.

Zespół solarny, składający się z kolektora słonecznego, zasobnika, pompy oraz sterownika elektronicznego, to mikroinstalacja. Jej przewagą, nad ogniwami fotowolaicznymi czy też wiatrakami, jest fakt, że nie tylko produkuje ona, ale także potrafi magazynować (zasobnik) wyprodukowaną energię. Kolejną zaletą jest bardzo łatwy montaż, który zazwyczaj odbywa się w jeden dzień.

 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 6 plus 6.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: