Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2015

Kompensacja mocy biernej

Sposób na oszczędność

Przeglądając fakturę za prąd w firmie, często nie zastanawiamy się nad tym czym są poszczególne opłaty. Uwagę skupiamy jedynie na wysokości rachunku i myślimy co zrobić, by ograniczyć zużycie energii czynnej. Zapominamy, że mamy realny wpływ także na poziom innych wydatków, takich jak ponadumowny pobór energii biernej.

Moc bierna jest wielkością opisującą pulsowanie energii elektrycznej między elementami obwodu elektrycznego. Ta oscylująca energia nie jest zamieniana na użyteczną pracę lub ciepło, jednak jest ona konieczna do funkcjonowania urządzeń elektrycznych, np. transformatorów lub silników. Obecnie koszty przekroczeń mocy ponoszą nie tylko najwięksi klienci biznesowi, ale również klienci z sektora MŚP. Ma to związek między innymi z instalowaniem przez dystrybutorów elektronicznych liczników poboru energii, które uwzględniają większą ilość parametrów, również dla mniejszych odbiorców.

Niejednokrotnie możemy nawet nie zauważyć, że ponosimy opłatę z tytułu przekroczenia poboru energii biernej indukcyjnej lub pojemnościowej. A ta stanowić może nawet 30% całej wysokości faktury! Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o tym zagadnieniu. Skąd się bierze? Dlaczego musimy za nią płacić? I w końcu - co możemy zrobić, by ograniczyć jej koszty?

Kiedy płacimy za moc bierną?
Opłatę za ponadumowny pobór mocy biernej zalicza się do kosztów dystrybucyjnych. Wyróżnia się dwa typy: indukcyjną i pojemnościową.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 9 plus 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: