Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2013

Kraj

W Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana nowa nazwa polskiego Operatora Systemu Przesyłowego energii elektrycznej. Od 10 stycznia br. nowa nazwa spółki brzmi: Polskie Sieci Elektroenergetyczne lub w skrócie PSE.


Kompania Węglowa (KW) zakończyła trzyletnią umowę z japońską firmą Chugoku Electric Power. Dzięki współpracy, polski producent węgla zarobił ok. 15 mln zł na sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pozyskano je dzięki wykorzystaniu metanu do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Kupowane przez japoński koncern z Hiroszimy jednostki to nie standardowe uprawnienia emisyjne, z jakich korzysta np. energetyka czy hutnictwo, ale tzw. ERU - jednostki zredukowanej emisji (z ang. emission reduction units). Powstają one w wyniku przeliczenia ilości metanu, który nie trafi do atmosfery, na redukcję emisji dwutlenku węgla.

W kopalniach węgla kamiennego jest obecnie dziesięć rejonów, uznanych przez nadzór górniczy za szczególnie niebezpieczne - podał Wyższy Urząd Górniczy. W jednym z nich w minionych dwóch miesiącach ponad sto razy stwierdzano zbyt wysokie stężenie metanu. Rejony szczególnego nadzoru wyznaczane są w kopalniach od dwóch lat. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 1 plus 6.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: