Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2012

Kręta droga do atomu

Energia elektryczna dla litewskich odbiorców zdrożeje w 2012 roku średnio o cent litewski i sięgnie 50 centów za kilowatogodzinę. Litewskie rodziny z rozrzewnieniem wspominają nie tak odległe czasy, gdy pracowały w Ignalinie dwa reaktory atomowe, a za jedną kilowatogodzinę płacono zaledwie po 10 centów.

Virginijus Poderys, członek zarządu spółki “Visagino Atomine Elektrinė”, powołanej do budowy siłowni jądrowej obliczył, że koszt wytworzenia kilowatogodziny będzie oscylował zaledwie wokół 18 litewskich centów. Natomiast prof. Rimantas Rudzkis wylicza, że koszt produkcji jednej kilowatogodziny wyniesie nie mniej niż 30 centów. Swoje wyliczenia opiera zarówno na materiałach analitycznych Standard and Poor‘s, gdzie zakłada się, iż całkowity koszt zainstalowania w elektrowniach atomowych 1 kW sięga 5000-8000 USD, jak i własnych, gdzie uwzględnia jeszcze potrzebę spłaty odsetek od ewentualnych kredytów oraz kosztów składowania odpadów radioaktywnych, zakupu drożejącego uranu, którego wszak Litwa nie ma.
Z kolei Saulius Pikšrys, prezes stowarzyszenia elektrowni wiatrowych, uważa, że cena energii elektrycznej z nowej elektrowni atomowej może wynieść dla odbiorców nawet 70 centów. Droga energia elektryczna, zdaniem prof. Rimantas Rudzkisa, oznacza spadek konkurencyjności gospodarki litewskiej. Prawdziwych kosztów - uważa Rudzkis - społeczeństwo może w ogóle nie poznać, bo rząd pewnie rozliczać się będzie z inwestorem strategicznym nie tylko pieniędzmi ale i np. akcjami spółek energetycznych, sieci przesyłowych wcześniej włączonych w spółkę.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 9 i 3.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: