Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2014

Kuzbas, kraina węgla i stali

Na podstawie Арзютов Д.В., аспирант; Бобров В.В., д-р ист. наук, проф.; Галаганов З.П., „История Кузбасса",Кемерово «СКИФ», «Кузбасс» 2006

Kuzbas czyli zagłębie kuźnieckie o łącznym wydobyciu ponad 200 mln ton jest absolutnym liderem rosyjskiego górnictwa węgla kamiennego. Pracuje tu 58 kopalni podziemnych и 36 odkrywkowych, które dostarczają 56% krajowego wydobycia, w tym około 80% węgli koksujących. Kluczowa rola tego zagłębia w gospodarce Rosji i dynamiczny rozwój ostatnich lat skłaniają do bliższego zapoznania z historią i dniem dzisiejszym tej odległej krainy.

Zagłębie Kuźnieckie o powierzchni 26 700 km2 jest położone w południowej części środkowej Syberii między obwodem nowosybirskim i krajem krasnojarskim. Od niepamiętnych czasów żyli tu ludzie zmagający się z surową naturą i wrogimi sąsiadami. Miejscowe plemiona, zanim zostały włączone do imperium rosyjskiego, toczyły krwawe boje z najeźdźcami z mongolskich stepów. Kolonizacja terenów dzisiejszego Kuzbasu rozpoczęła się w początkach XVII wieku. Car Iwan IV postanowił zwiększyć daniny dla swego skarbu o haracz ściągany z syberyjskich plemion, którym wyznaczano kontyngenty futer i skór, towaru wówczas bardzo cenionego w Rosji i za granicą. Od 1620 r., w ślad za Kozakami, którzy zakładali stanice dla ochrony nowych posiadłości, ściągali tam chłopi z głębi imperium. Obok odwiecznego zajęcia tubylców czyli polowań na zwierzęta futerkowe, rozwijała się stopniowo hodowla i uprawa roli oraz wytop żelaza i jego obróbka. Już wtedy miejscowi kowale, wykorzystując lokalne złoża rud, dostarczali okolicznym odbiorcom wyroby z żelaza, narzędzia, ozdoby i broń.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 7 plus 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: