Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 02/2012

Litewski terminal

Pierwsi klienci

„Klaipėdos nafta", spółka odpowiedzialna za budowę litewskiego terminalu gazu skroplonego, podpisała w grudniu 2011 roku pierwszą umowę z krajowym odbiorcą tego surowca. „Lietuvos energija", spółka skarbu państwa, skupiająca od niedawna główne litewskie elektrownie konwencjonalne, kupować będzie gaz skroplony dla potrzeb owych elektrowni, a głównie dla potrzeb dziewiątego bloku „Lietuvos Elektrine".

Oddanie do użytku tego bloku planowane jest na pierwszy kwartał 2012 roku. Elektrownia będzie mogła produkować aż 25 procent potrzebnej krajowi energii elektrycznej, ale zużyje o 30 procent mniej gazu niż obecnie. Obecnie jej moce są wykorzystywane w niewielkim stopniu ze względu na bardzo drogi rosyjski gaz. Wciąż natomiast nie wiadomo, czy gaz z terminalu będzie kupowała „Achemos grupė", zużywająca połowę importowanego na Litwę gazu i starająca się o budowę własnego terminalu w odległości kilkuset metrów od państwowego.

„Klaipėdos nafta" prowadzi obecnie negocjacje z trzema oferentami statku - terminalu. Według zapewnień prezesa spółki, Rokasa Masiulisa, wszyscy trzej już zamówili statki w japońskich i koreańskich stoczniach. Według planów, terminal ma być gotowy pod koniec 2014 roku. Jego przepustowość ma wynieść 130 tys. m3 gazu. Na początku statek zostanie tylko wynajęty z całą załogą, a dopiero po jakimś czasie Litwa zamierza go odkupić.

Nie ma też jeszcze umowy z potencjalnym dostawcą gazu, nieznana tym bardziej jest jego cena.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 6 plus 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: