Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 01/2012

Litwa. Reorganizacja rynku gazu w 2014 roku

Litewski rząd, na posiedzeniu 28 października br., zatwierdził plan reorganizacji sektora gazowego w kraju. Zgodnie z ustawą o gazie ziemnym, rząd miał na to czas właśnie do 1 listopada.

Wbrew licznym zapowiedziom, spółce „Lietuvos dujos” nie zostaną odebrane magistrale do marca 2013 roku, jak zakładały nowe przepisy, przyjęte przez Sejm 30 czerwca 2011 roku. Może zresztą do tego wcale nie dojść. Rząd postanowił na razie, że przesunie termin oddania przez spółkę magistrali do 31 października 2014 roku. Rząd zobowiązał też Państwową Komisję Cen i Kontroli Energetyki, by do kwietnia 2012 roku przedłożyła konkretny plan rozdzielenia majątku i funkcji “Lietuvos dujos”, a w lipcu plan wcielony miałby być w życie ”prawne i administracyjnie”, zaś zakończyć pod koniec 2014 roku. Jeszcze wcześniej zakładano, że reforma powinna zostać zakończona do 3 marca 2012 roku. Tak więc, na razie jest odwlekanie sprawy. Być może wpływ miało na to przyjęcie przez arbitraż skargi Gazpromu na litewski rząd. W każdym bądź razie mamy „z dużej chmury mały deszcz”.

Arvydas Sekmokas, minister energetyki Litwy, po posiedzeniu rządu, poinformował, że od lipca trwały intensywne rozmowy z akcjonariuszami. Zakończyły się późną nocą, na kilka godzin przed obradami rady ministrów. Niestety, nie brali w nich udziału przedstawiciele Gazpromu.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 8 plus 6.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: