Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2013

Litwini nie chcą atomu – czy stać ich będzie na prąd z importu?

Energetyczna apylanka

„Apylanka" to po litewsku objazd, z reguły nienajlepiej oznakowany, co często prowadzi do pomylenia drogi i konieczności zawracania. W referendum towarzyszącym ostatnim wyborom parlamentarnym na Litwie - Litwini zdecydowali, że nie chcą ma swoim terytorium energetyki jądrowej.

Nie wiadomo, czy była to autonomiczna i samodzielna decyzja społeczeństwa litewskiego, czy też zostali podpuszczeni i zręcznie wymanewrowani przez tych, którzy będą mieć interes w tym by energię elektryczną pochodzącą także z atomu dostarczać na Litwę z zewnątrz.„Przeciw" głosowało 62,7 proc., zaś „za" było 33,96 proc. głosujących przy frekwencji wynoszącej 51,25 proc.

Tak więc referendum jest ważne, ale jak podkreślają konstytucjonaliści nie ma mocy prawnie wiążącej i jest tylko formą konsultacji społecznych, bowiem Parlament poprzedniej kadencji przyjął już ustawę o budowie siłowni jądrowej to jednak jest już raczej mało prawdopodobne, aby znalazła się siła w nowym dość mocno rozdrobnionym politycznie litewskim Sejmie i nowym koalicyjnym rządzie, która by była skłonna przeciwstawić się opinii publicznej w tak drażliwej sprawie.

Tym bardziej, że opinia litewskiego społeczeństwa jest zbieżna z europejskimi trendami w tej kwestii, zaś niemieccy Zieloni już czekają, by w razie czego pospieszyć „z braterską pomocą"

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 8 i 8?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: