Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2014

Metro deficytowe

Ale na pewno zarabia na nim energetyka

Warszawa po długich i niezwykle bolesnych cierpieniach oddaje do użytku mieszkańców drugą nitkę metra. O metrze marzą nie tylko w Krakowie, gdzie mają ku temu społeczne poparcie w postaci wyników referendum, ale także we Wrocławiu i Łodzi, gdzie koncepcja budowy metra sięga lat 30. XX wieku.

A tymczasem komunikacja miejska wszędzie na świecie jest deficytowa. Jednak na metro porywa się coraz więcej miast jak np. Belgrad, Zagrzeb, Donieck, Saloniki, a także stolica Arabii Saudyjskiej - Rijad. Jednak od woli budżetu centralnego, zasobności miasta i szczodrości miejskich rajców zależy, ile do jej funkcjonowania dołożą. A to przekłada się na ceny biletów. Im wyższa dopłata tym niższe ceny biletów i na odwrót.

W Wiedniu wpływy z biletów i sprzedaży reklam w 3/4 pokrywają kosztów funkcjonowania. To jeden z lepszych wyników - zapewnia Anna Maria Reich, rzeczniczka zawiadującej metrem wiedeńskim miejskiej firmy Wiener Linien, zwłaszcza iż w Wiedniu od pewnego już czasu funkcjonują bilety całoroczne za symboliczne 1 euro dziennie czyli 365 euro rocznie z możliwością rozbicia na miesięczne raty. W tej chwili już 600 tys. takich biletów w cenie mocno promocyjnej jest w obiegu. Ma to nakłonić mieszkańców do coraz powszechniejszego korzystania z komunikacji publicznej. Jakość komunikacji publicznej, ma istotny wpływ na ocenę jakości życia w mieście, a w tych rankingach w ostatnich latach Wiedeń wypada jako najlepsze pod tym względem miasto na świecie. Pewnym antidotum na ten deficyt ma być systematyczna racjonalizacja zużycia energii. Konsekwentnie więc spada energochłonność wiedeńskiej komunikacji miejskiej.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 7 plus 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: