Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2013

Mikroturbiny kogeneracyjne

Mikroturbiny kalifornijskiej spółki Capstone są jednym z najbardziej wydajnych źródeł energii w miejscach wymagających użycia dużej jej ilości, m.in. przemyśle spożywczym, cementowniach, w hotelach, na basenach, w SPA, halach sportowych czy szpitalach. 

Czym są turbiny kogeneracyjne?
Mikroturbina kogeneracyjna to zestaw elementów, który pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. System taki składa się z powiązanych ze sobą instalacji, w których skład wchodzą mikroturbiny, system konwersji energii elektrycznej oraz odzysku ciepła. Mikroturbina Capstone zbudowana jest z jednej obrotowej części, wału silnika przymocowanego do turbiny, sprężarki powietrza do spalania oraz wirnika generatora elektrycznego. Wał silnika jest zawieszony na bezolejowych łożyskach powietrznych, niewymagających smarowania. Powietrze do spalania - po skompresowaniu przez sprężarkę (stopień kompresji 4:1) - jest przesyłane do regeneratora, gdzie uzyskuje ciepło z gazów spalinowych z turbiny, a następnie kieruje się je do komory spalania, w której miesza się ze spalinami i rozprzestrzenia w turbinie. Celem regeneratora typu pierścieniowatego zintegrowanego w bloku silnika jest poprawa sprawności mechanicznej mikroturbiny oraz elektrycznego kogeneratora poprzez podwyższenie temperatury powietrza wchodzącego do komory spalania.

Wytwarzanie energii w kogeneracji
Energia elektryczna wytwarzana jest z wysoką częstotliwością (700-1600 Hz) przez generator z magnesem stałym z dwoma biegunami, połączony z wałem obrotu. W pierwszej kolejności wytwarzany jest prąd stały, a następnie przekształca się go w prąd zmienny o napięciu 400 V 50 Hz za pomocą statycznego układu przemiany energii. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 2 i 8.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: