Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 06/2013

Nawet tam, gdzie słonecznych dni prawie nie ma...

Fotowoltaika w górę

Do powierzchni naszej planety dociera 180W mocy na metr kwadratowy. Daje to sumę energii w przedziale od 600 kWh/m2 w ciągu jednego roku w Skandynawii i do 2500 kWh/m2 w ciągu roku w centralnej Afryce.

Istnieją wyliczenia, według których kwadrat 400x400 km, na którym powstałaby wydajna instalacja fotowoltaiczna mogłaby wygenerować energię elektryczną w ilości wystarczającej dla całego globu, a energia słoneczna jaka dociera do powierzchni Ziemi w ciągu 6 miesięcy odpowiada energii zawartej we wszystkich zasobach węgla, ropy, gazu i uranu na naszej planecie.

Potencjał energii słonecznej jest więc niewyczerpany, a generacja energii elektrycznej przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Dodatkowo należy podkreślić, iż czas najefektywniejszego działania systemów fotowoltaicznych przypada w godzinach największego zużycia energii elektrycznej w krajowym systemie energetycznym. W skali roku zaś systemy te działają najefektywniej w lecie, kiedy to zużycie energii elektrycznej jest największe.

Mamy więc do czynienia ze źródłem czystym oraz - w odniesieniu do czasu istnienia ludzkości - niezniszczalnym i pracującym najwydajniej wówczas, gdy najbardziej tego potrzebujemy.

Rozwój generacji rozproszonej, w tym opartej o fotowoltaikę, dodatkowo wspiera fakt, że nie wymaga ona znacznych inwestycji w infrastrukturę sieciową, jak większość innych, zwłaszcza dużych, źródeł. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 6 i 9.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: