Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 08/2013

Nie tylko gaz... Rosja ma największe rezerwy ropy łupkowej

Rosja zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem zasobów ropy łupkowej. Mogą one wynieść nawet 75 mld baryłek. Takie dane opublikował w czerwcu br. amerykański Departament Energetyki.

Według tego raportu, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie rezerwy ropy łupkowej szacowane są na 58 mld baryłek. Trzecie miejsce przypada Chinom z możliwościami 32 mld baryłek. Jednocześnie amerykańscy eksperci twierdzą, że poza granicami Stanów Zjednoczonych, 25 procent wszystkich zasobów ropy z łupków znajduje się w Rosji, Chinach, Argentynie i Libii. W czołówce tabeli znalazły się także: Wenezuela, Meksyk, Pakistan, Kanada, Indonezja, Australia, Południowa Afryka i Brazylia. Łączne zasoby ropy łupkowej na świecie szacuje się na 345 miliardów baryłek. To około jednej dziesiątej wszystkich zasobów ropy dostępnej na naszej planecie.

Rosyjska łupkowa ropa naftowa znajduje się w bażenowskich, abałakskich i frołowskich pokładach na Syberii Zachodniej. „Potencjalne zasoby ropy naftowej w Rosji są naprawdę gigantyczne. Same wstępne oceny geologów są wręcz fantastyczne. Tylko potencjał jednego z bażenowskich pokładów może wynosić około połowy tego, co już teraz wydobywamy na Syberii Zachodniej" - zauważa dyrektor generalny Funduszu Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Konstantin Simonow.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 3 i 4?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: