Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 11/2011

Niekonkurencyjna Polska

W corocznym rankingu konkurencji gospodarki Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum -WEF), opublikowanym 7 września br., Polska zajęła 41 miejsce, co oznacza spadek o dwie pozycje w stosunku do ubiegłorocznego wyniku. Lepsi od nas w Europie (nie mówiąc o świecie) są m.in. Czesi i Estończycy. Za nami m. in. Włochy (43 miejsce), Litwa (44 miejsce i awans o 3 pozycje), Portugalia (45 miejsce), Słowacja, Węgry.

Największą bolączką Polski, zdaniem analityków, jest infrastruktura (74 miejsce), biurokracja państwowa (aż 124 miejsce na 142 możliwe) oraz skomplikowany system podatkowy, z którym boryka się jedna piąta ankietowanych przedsiębiorców. Wiele do życzenia pozostawia też poziom innowacyjności gospodarki. Polska, wraz m.in. z Litwą, Łotwą, Estonią, Węgrami nie zmieściła się w grupie 35 innowacyjnych państw i trafiła do drugiej, tzw. przejściowej grupy, liczącej 18 krajów.

Jak i w zeszłym roku, prowadzi w rankingu Szwajcaria. Kolejne miejsca zajmują: Singapur, Szwecja, Finlandia, USA, Niemcy, Holandia, Dania, Japonia i Wielka Brytania. Z krajów byłego ZSRR, Estonia na 33 miejscu, Azerbejdżan - na 55, Łotwa - na 64, Rosja - na 66, Kazachstan - na 72, Gruzja - na 88, Ukraina na 89 (spadła z 82 miejsca), Mołdawia - na 93.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 2 i 1?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: