Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2014

Odpady organiczne

Biogaz i kompost

Na terenie Niemiec obserwuje się - w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - intensywny rozwój instalacji przetwarzania różnorakich bioodpadów nie tylko do kompostu, ale przede wszystkim przez biogaz do biometanu, który bywa najczęściej przetwarzany w elektrociepłowniach do energii elektrycznej wraz z ciepłem użytkowym, względnie wtłaczany do regionalnej sieci gazu ziemnego.

Czołowym przedsiębiorstwem w tej branży jest firma Biothan GmbH mająca siedzibę w miejscowości Fulda w Bawarii. W latach 2012 oraz 2013 uruchomiono tu dwie współdziałające ze sobą instalacje mokrej i suchej fermentacji różnorakich organicznych odpadów w sumarycznych ilościach 62000 t/r  do 47 mln kWh/r biogazu, obok nawozu dla rolnictwa i leśnictwa. Z wytwarzanego biogazu usuwa się CO2 na drodze jego wymywania roztworem etanoloaminy, a uzyskiwany biometan w ilościach 600 Nm3/h bywa wtłaczany do regionalnej sieci gazu ziemnego. Schematy procesowe obu tych instalacji zaprezentowano na rys. 1 (Ch. Dany, Sonne Wind & Wärme, 90,9,2013).

Instalacja z mokrym fermentatorem bioodpadów została oddana do eksploatacji we wrześniu 2012 roku. W niej przetwarza się 21000 t/r odpadów z przemysłu artykułów spożywczych oraz 11000 t/r gnojowicy.

Natomiast urządzenia produkcyjne z suchym fermentatorem, przetwarzające 22000 t/r bioodpadów komunalnych oraz 8000 t/r przemysłowych odpadów organicznych, przejęto do ciągłej eksploatacji we wrześniu 2013 roku.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 9 plus 2.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: