Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2014

Paliwa dla motoryzacji

Biodiesel, biometan...

ExxonMobil ogłosił długoterminową prognozę w obszarach zapotrzebowania oraz pozyskiwania pierwotnych nośników energii w okresie do 2040 roku (Brenstoffspiegel, 46,1,2013). Obok informacji ogólnoświatowych uwzględniono - między innymi - liczne dane szczegółowe dla Niemiec. Skoro ten kraj jest naszym głównym partnerem gospodarczym, to szczegółowe dane o nim - w obszarze omawianej problematyki - należy uznać za ważne również dla Polski.

W tej prognozie przyjęto roczny wzrost zaludnienia naszej planety o 0,8 procentu. Zaznaczono, że dla krajów gospodarczo wysoko rozwiniętych przyrost zaludnienia będzie mniejszy od powyższego.

Przeciętny przyrost produktu krajowego brutto w świecie prognozuje się w wysokości 2,9 procentu rocznie i to przede wszystkim w krajach zamożnych. Zaskakująco nisko wyszacowano światowy wzrost zużycia nośników energii, podając 0,9 procentu rocznie. Tak niski przyrost ogólnoświatowego zapotrzebowania nośników energii uzasadniono tym, że kraje gospodarczo wysoko rozwinięte przyrost produktu krajowego brutto pokryją obecnym poziomem zużycia nośników energii. W tej bowiem dziedzinie istnieją wciąż jeszcze relatywnie znaczne możliwości uefektywniania urządzeń pobierających energię w różnej postaci.

Zapotrzebowanie na pierwotne nośniki energii w świecie w okresie do 2040 roku wg ExxonMobil będzie kształtowało się następująco ...

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 5 i 6?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: