Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 11/2018

Paliwa z alg i lnu

Japońska spółka Ai-Ai HSBC / IHI / postanowiła rozpocząć, jako pierwsza na świecie, komercyjną produkcję biopaliwa lotniczego z alg. Koszty produkcji mają być aż o około dziesięć razy niższe od ponoszonych przy wytwarzaniu takiego paliwa z ziaren kukurydzy i trzciny cukrowej. Japończycy już opanowali nową technologię i - jak podaje japońska gazeta biznesowa „Nikkei" - koncern zamierza uruchomić produkcję w 2018 r. także w południowo-wschodniej Azji i Australii.

Według ekspertów, cena paliwa lotniczego z ropy naftowej rośnie nieprzerwanie od roku 2000, i co roku wzrastać ma o kolejne 14 procent. Obecnie paliwo stanowi nawet 40 procent kosztów transportu lotniczego. Popyt na paliwa do silników odrzutowych na świecie będzie nadal wzrastać, a w 2020 roku zostanie wykorzystane w około 35000 komercyjnych samolotach odrzutowych, tj. w dwa raz większej ilości niż obecnie.

Dotychczas wykorzystywano do produkcji takich biopaliw głównie kukurydzę i trzcinę cukrową. Jednakże, w wyniku wzrostu cen rynkowych tych upraw, wzrosły i koszty produkcji paliwa. Dużą zaletą alg jest to, że rosnąc, zajmują powierzchnię do dziesięciu razy mniejszą niż  np. rzepak lub kukurydza. Wykorzystanie glonów ma pomóc rozwiązać problem cen i kosztów, a ponadto, ich ogromne wykorzystanie do produkcji paliwa nie będzie miało wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości. Corporation Ai-Ai HSBC planuje w dalszej perspektywie uruchomienie produkcji paliwa z alg także dla samochodów. Szacuje się, że w 2020 roku wielkość światowego rynku tych paliw osiągnie ponad 8 miliardów dolarów.

Intensywne prace nad wykorzystaniem alg do produkcji paliwa prowadzą także Amerykanie.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 3 i 5?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: