Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2011

Polska -Litwa: Biznes potrafi się dogadać...

W 2010 roku nastąpił duży wzrost wymiany handlowej między Polską a Litwą. Polski eksport na Litwę wzrósł w ubiegłym roku o 13 proc., import zaś aż o 30 proc

- Na początku 90. lat wymiana handlowa między Polską a Litwą wynosiła około 100 tys. USD i nie było inwestycji bezpośrednich. Po 10 latach obroty wymiany wzrosły 8-krotnie, a po kolejnych 10 latach wymiana handlowa wzrosła 20-krotnie. Szczególnie cieszy, że po okresie kryzysowym w 2008 roku, obecnie znowu odnotowuje się wzrost wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji. Potencjał obu krajów kryje jeszcze duże możliwości współpracy. Z Litwą wymiana handlowa sięga 0,85 proc. polskiego handlu zagranicznego i chociaż import z Litwy wynosi około 750 mln euro, to jednak jest to zaledwie 0,6 proc. całego polskiego importu. Są więc ogromne możliwości rozwojowe - zaznaczał Rafał Baniak, wiceminister gospodarki, podczas konferencji biznesowej, jaką zorganizowała niedawno w Wilnie polska ambasada.

W 2008 roku obroty handlowe między Polską, a Litwą sięgnęły rekordowego poziomu 3 mld euro, by rok póżniej, z powodu kryzysu światowego, spaść aż o jedną trzecią. W roku ubiegłym oscylowały już w granicach 2,2 mld euro. Dla porównania, na co zwracał uwagę Ryszard Kowalski, radca handlowy w polskiej ambasadzie w Wilnie, obroty handlowe Polski z USA wynoszą 4,5 mld euro.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 5 i 1?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: