Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2011

Polska zajmie się litewskimi łupkami?

Według rządowego harmonogramu i strategii, gaz z łupków na Litwie może być wydobywany już za kilka lat. Litewska strategia łupkowa zakłada, że w przetargu na koncesje poszukiwacze na Litwie mogą ubiegać się wyłącznie spółki mające wieloletnie doświadczenie w wydobywaniu gazu łupkowego. Przewiduje się, że korporacje poszukiwawcze zajmą się również ewentualnym wydobyciem gazu ze znalezionych złóż.

Adwokat Paulius Koverovas z kancelarii prawnej SORAINENA, twierdzi jednak na łamach pisma biznesowo - prawnego „Versus", że i inne firmy działające na Litwie, mogą pretendować do produkcji gazu z łupków. Wcześniejsze bowiem koncesje „...na korzystanie z zasobów węglowodorów, obejmują zarówno ropę naftową, jak i gaz z łupków".

Tę tezę potwierdza też dla "Versus" kierownictwo AB Geonafta. Według prezesa Andrzeja Bartkevičiusa „... w przyszłości mogą to być interesujące kierunki rozwoju firmy." Ponadto jej właściciel - Lotos Polska w Petrobaltic SA - działa w polskiej części strefy ekonomicznej na Bałtyku, obejmującej 29 tys. km ², a jego prawo do poszukiwań węglowodorów obejmuje siedem obszarów koncesyjnych. Razem - ponad 7100 km ².

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 6 plus 7.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: