Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 10/2013

Pompa ciepła + bateria słoneczna

Kompozycja idealna?

Pompy ciepła bywają w Europie - szczególnie w Niemczech oraz w Austrii - stosowane na znaczną skalę od wielu lat, a teraz, gdy obserwuje się intensywny rozwój ogrzewania domów bateriami słonecznymi, to koncepcja ich sprzężonego współdziałania ma przede wszystkim ekonomiczną motywację.

Przy dwóch różnych źródłach ciepła wahania ich cen w różniących się rozmiarach nie są w takim przypadku tak silnie odczuwalne, jak w sytuacji, gdy ogrzewa się dom jednym nośnikiem energii. Dziś ich współdziałanie obejmuje dwa systemy. W jednym jest wspólne źródło poboru ciepła przy jednym wspólnym buforowym zasobniku ciepłej wody, a w drugim bywają dwa źródła poboru ciepła, ale również z jednym wspólnym zbiornikiem gorącej wody.

Omawiane w niniejszej rozprawie kombinacje współdziałania baterii słonecznych z pompami ciepła można stosować tak w starym, jak i nowym budownictwie mieszkaniowym. Rozstrzygającym kryterium stosowania baterii słonecznych wspólnie z pompą ciepła jest wielkość corocznego okresu jej eksploatacji w czasie ogrzewania domu, kiedy pracuje się z umiarkowanie niską temperaturą w odparowalniku czynnika roboczego. W starym budownictwie, w którym pomieszczenia ogrzewa się przede wszystkim kaloryferami, to obiegowa woda grzewcza jest relatywnie gorąca.

Jak już wspomniano wcześniej, pompy ciepła współdziałają z bateriami słonecznymi w systemach samodzielnych lub zintegrowanych. W układzie samodzielnym są dwie wytwornice ciepła z oddzielnymi poborami energii, a gorącą wodę kierują się na dwa różne poziomy w wspólnym zasobniku.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 5 i 7.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: