Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 03/2013

Poprawiają sprawność pomp ciepła

Kolektory słoneczne

Skoro kolektory słoneczne przyczyniają się do wzrostu sprawności pomp ciepła, to oczywiste jest, że należy je stosować w sprzężonym współdziałaniu w systemach ogrzewania domów jak i w sporządzaniu ciepłej wody użytkowej. Tego typu działaniom sprzyjają rosnące ceny, szczególnie nieodnawialnych nośników energii oraz zaostrzające się przepisy ochrony środowiska.

Realizacja tej koncepcji bywa możliwa w różnorakich konfiguracjach procesowo-technicznych, uwzględniających przede wszystkim systemy regulacji przepływu nośników ciepła, jak i sposoby jego magazynowania. Regułą tych systemów jest na pierwszym miejscu jak najefektywniejsze wykorzystanie baterii solarnych oraz fakt, że im wyższa bywa temperatura źródła ciepła, tym efektywniej pracują pompy ciepła. Na tej zasadzie bazują instalacyjne rozwiązania procesowo-techniczne niemieckiej firmy Alpha-Innotec GmbH, wg których odpowiednio zaprogramowany system regulacyjny kieruje nadmiarowe ciepło z baterii słonecznych do ziemi, w miejscu gdzie znajduje się podgrzewacz odparowalnika pompy ciepła. Wmontowany w tą instalację system regulacyjny rozdziela strumienie energetyczne w wariantowych kombinacjach procesowych z ziemną pompą ciepła.

Te źródła energii współdziałają z dwoma wymiennikami ciepła: w jednym ciepłem solarnym podgrzewa się wodę użytkową, a drugi przekazuje nadmiarowe ciepło z baterii słonecznych do ziemnego podgrzewacza odparowalnika pompy ciepła.

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy obliczyć 8 plus 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: