Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 05/2014

Presja na wydajność i energetyczną efektywność

Rosnące koszty energii i wzrastająca presja na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych sprawiają, że firmy przede wszystkim z branży petrochemicznej coraz częściej koncentrują się na optymalizacji wydajności fabryk, by zwiększać efektywność energetyczną. Dwa główne rodzaje przedsiębiorstw działające na tym rynku, to właściciele zakładów produkcyjnych oraz firmy inżynieryjne i budowlane, które obsługują rafinerie i zakłady chemiczne. Firmy inżynieryjne i budowlane tworzą projekty procesów zoptymalizowanych pod kątem wydatków kapitałowych i operacyjnych oraz krótkich czasów zwrotu z inwestycji. Operatorzy - właściciele poddawani są presji zwiększenia wydajności produktów przy zachowaniu ich jakości oraz spełnieniu rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Wyzwania stojące przed obiema stronami zmuszają je do oceny i badania wyposażenia wymienników ciepła w kontekście konkretnego procesu. Jest to konsekwencją roli, jaką pełnią wymienniki ciepła, będące elementem krytycznym, decydującym o ogólnej wydajności wielu procesów.

Uważa się, że wymienniki ciepła są odpowiedzialne za zużycie do 80% energii pierwotnej pochłanianej w procesie i stanowią prawie 30% kapitału inwestycji. Stosowanie wymienników ciepła wiąże się bezpośrednio z rentownością procesu - zarówno w projektach nowych zakładów przemysłowych jak i przy przeróbkach w już istniejących placówkach. Najczęściej wymiennik ciepła jest podstawowym urządzeniem w zakładach chemicznych, wymagającym regularnej oceny jego mechanicznej integralności mającej wpływ na optymalizację potrzeb produkcyjnych firmy. Dlatego też odbiorcy "taniej" energii rafinerii będą przyglądać się jej kosztom z większą uwagą.

Firmy inżynieryjne i budowlane tworząc optymalny projekt procesu, cechujący się najwyższą wydajnością, zmuszone są do przyjęcia podejścia holistycznego (całościowego) przy optymalizacji procesów z wykorzystaniem wiernej symulacji. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 6.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: