Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 12/2014

Przetarg na modernizację EC Żerań

Wärtsilä się odwołuje

Wärtsilä zaskarży do Krajowej Izby Odwoławczej zapisy przetargu PGNiG Termika 

na modernizację Elektrociepłowni Żerań. Zdaniem firmy obecne zapisy przetargu łamią zasady swobodnej konkurencji, ograniczając warunki udziału wyłącznie do technologii turbinowej. Tymczasem zastosowanie nowoczesnych silników tłokowych Wärtsilä pozwoliłoby na ograniczenie kosztów inwestycji o około pół miliarda złotych. 

25 listopada 2014 r. PGNiG Termika ogłosiła przetarg na wybór generalnego wykonawcy bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 420-490 MW oraz cieplnej powyżej 250 MW w należącej do niej warszawskiej Elektrociepłowni Żerań. Sformułowane zamówienie eliminuje możliwość udziału w postępowaniu przetargowym firm oferujących alternatywne technologie, w tym rozwiązanie oparte na silnikach tłokowych zasilanych gazem, które dostarcza Wärtsilä.

- Jesteśmy rozczarowani, że opublikowane ogłoszenie o zamówieniu nie pozwala na zaoferowanie naszej technologii. Mamy powody do przekonania, że nasze rozwiązanie jest w pełni konkurencyjne w stosunku do technologii bloku gazowo-parowego, które wydaje się preferować zamawiający; wśród nich porównawcze studia wykonalności w warunkach polskich wykonane przez renomowaną polską firmę Energoprojekt-Katowice. W historii naszych kontaktów PGNiG Termika nigdy nie przedstawiła nam istotnych powodów technicznych ani handlowych dla odrzucenia naszej technologii. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 9 i 1.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: