Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 02/2022

Rosja, Indie i Chiny przygotowują się do wejścia do Afganistanu

Władze w Afganistanie przejmują talibowie. Na razie trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja polityczna w tym kraju.

Mohammad Sohail Shahin, rzecznik katarskiego biura politycznego talibów, tuż po zajęciu Kabulu, oświadczył, że talibowie są zainteresowani rozwojem biznesu w kraju, rozwojem jego zasobów naturalnych i przyciąganiem inwestorów w celu tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego. Podkreślił, że Afganistan jest strategicznie ważnym „pomostem między Azją Środkową i Południową" i talibowie chcieliby ten potencjał wykorzystać. 

- Mamy inne duże projekty w naszym kraju. Są to gazociąg TAPI, projekty budowy kolei i inne. Nasze skrzydło polityczne ma nadzieję, że prace nad ich wdrożeniem się rozpoczną - powiedział tuż p zdobyciu przez talibów Kabulu.

Pojawiły się już głosy, że mogą tu wejść ( gospodarczo, a nie militarnie) Chińczycy, Rosjanie oraz Hindusi. Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell na niezaplanowanym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wezwał w sierpniu 2021 roku do uniemożliwienia Rosji i Chin „przejęcia kontroli nad krajem".

Afganistan jest niezwykle bogaty w minerały, znajduje się tam blisko półtora tysiąca złóż, w tym ropy naftowej, gazu, węgla, miedzi, żelaza, kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Ciągły stan wojny sprawia, że ​​niezwykle trudno jest zbadać i wyjaśnić dostępne rezerwy, ale nawet to, co zdołali zbadać brytyjscy, sowieccy i amerykańscy geolodzy, wskazuje na to, że jest to siła, która mogłaby zatrzymać niekończące się koło zamachowe wojny i zorganizować pewne pozory pokoju, bezpieczeństwo i stabilności kraju. 

W Afganistanie znajduje się ogromne złoże rudy żelaza w regionie Hajigak. 

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Prosimy dodać 4 i 5.

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: