Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF
Regulamin

Jestem nowym użytkownikiem

* * * * * *

Wydanie | 09/2017

Rosja. Ural wystawiono na aukcji

Dwudziestego dziewiątego listopada 2016 roku, Międzynarodowa Giełda Towarowa (SPIMEX) w Petersburgu rozpoczęła aukcje na dostawy ropy rosyjskiej marki Ural. Dostawy będą realizowane z portu w Primorsku. Jest to już druga próba zorganizowania w Rosji giełdy ropy. Pierwsza miała miejsce w 2006 roku.  Wówczas nie doczekała się zainteresowania rynków.

REBCO (Russian Export Blend Crude Oil), znana również jako Ural - rosyjski rodzaj kwaśnej ropy naftowej - wypływa rurami "Transnieft" głównie z rejonu gór Uralu. Ropa Ural aż do tego momentu faktycznie nie miała własnej ceny orientacyjnej, koszt jej dostaw ustalany był na podstawie cen ropy Brent z dyskontem (zwykle 1-3 USD za baryłkę).

Decyzja o rozpoczęciu obrotu giełdowego została podjęta przez Komisję Prezydencką ds. rozwoju kompleksu paliwowo-energetycznego Rosji. Prace przygotowawcze do rozpoczęcia handlu na Międzynarodowej Giełdzie Towarowej w Petersburgu przeprowadzone były przez Ministerstwo Energetyki Rosji. Pod koniec lipca 2016 roku szef rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Aleksander Nowak informował, że handel ropą Ural ma giełdzie rozpocznie się pod koniec 2016 roku. Zauważył wówczas, że będzie on przyczyniać się do zmniejszenia różnicy cenowej pomiędzy ceną za Ural i Brent, co zwiększy zyski spółek rosyjskich.

Nieoficjalnie wiadomo, że w pierwszej aukcji wzięli udział głównie brokerzy oraz kilka firm naftowych ( "Zarubezhneft", "Gazprom Nieft", "Surgutnieftiegaz").

Wróć

By przeczytać pełną treść artykułu konieczne jest zalogowanie:

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta na Gigawat Energia możesz się zarejestrować:

* * * * * * * Jaka jest suma 7 i 8?

Dlaczego warto się zarejestrować

  • zobaczysz pełną treść artykułów
  • będziesz mógł pisać komentarze
  • otrzymasz dostęp do dodatkowych, zastrzeżonych materiałów np. w PDF

Zobacz również Regulamin.

05-06/2019
07-08/2018
04/2018

Artykuły

Współpracujemy z: